Карієс

Карієс на зубах у дорослих і дітей: причини та розвиток захворювання
Основною причиною, чому з’являється карієс зуба, є життєдіяльність бактерій, які розмножуються в нальоті на поверхні зубної емалі. Після кожного приймання їжі ці бактерії харчуються залишками, що осіли на емалі, виділяючи кислоти. Ці кислоти руйнують емаль, що призводить до виникнення каріозних порожнин. Недостатня гігієна ротової порожнини сприяє накопиченню нальоту, збільшуючи ризик появи захворювання.
Карієс зубів може прогресувати повільно або швидко залежно від індивідуальних особливостей конкретного випадку. Важливими чинниками, що сприяють ризику захворювання є дієта з високим вмістом цукрів, погана гігієна ротової порожнини, сухість рота або вживання алкоголю. Крім того, гормональні зміни, наприклад під час вагітності або менопаузи, можуть підвищити ризик захворювання.
Які поширені симптоми має карієс?
Перші ознаки захворювання можуть залишатися непоміченими, оскільки на початковій стадії він не спричиняє болю та майже невидимий під час візуального огляду ротової порожнини. Річ у тім, що починається зубний карієс з так званої каріозної плями, що майже не відрізняється від інших частин емалі, але сигналізує про втрату міцності.
З часом розміри каріозної плями можуть збільшуватися, виникають поки що незначні пошкодження поверхневого шару емалі, що призводить до підвищеної чутливості до холодного, гарячого або солодкого, а також може спричиняти біль під час жування. На емалі можуть з’являтися вже темні плями, а також порожнини.
Якщо лікування карієсу не розпочати ще на ранніх стадіях, він може поширитися на глибші шари, включно з дентином і пульпою, провокуючи сильний біль і потребу в серйозному втручанні, як-от пломбування каналів або навіть видалення зубної одиниці. Водночас можуть виникнути ускладнення, як-от пульпіт, періодонтит тощо.
Карієс на зубах: які є види захворювання?
Сьогодні каріозне ураження є одним з найпоширеніших стоматологічних захворювань у світі, і виділяють багато різновидів цієї хвороби залежно від локалізації, характеру перебігу, ступеню тяжкості тощо.
Наприклад, за локалізацією розрізняють поверхневий, пришийковий, карієс між зубами. За характером перебігу виділяють гострий карієс, коли руйнівні процеси проходять дуже швидко, а також хронічний варіант, що протікає повільно.
Захворювання може вражати як жувальні зуби, розташовані з боків, так і передні, тож відповідно вирізняється ураження молярів і премолярів, різців, ікол тощо. Що ж стосується ступенів тяжкості захворювання, то вони охоплюють:
- каріозну пляму, коли на емалі з’являються лише світлі плями, майже непомітні для ока;
- поверхневу стадію, коли пошкоджено верхній шар емалі й починають з’являтися чорні плями;
- середню стадію, за якої вражаються все глибші й глибші шари зубних тканин, з’являються каріозні порожнини;
- глибоку стадію, за якої руйнується верхівка зубної коронки, а ураження дістається пульпи та коренів.
У разі глибокого пошкодження зубів захворювання супроводжується зазвичай інтенсивним болем, ігнорувати який дуже складно. Виникають такі ускладнення, як пульпіт, і лікування в цьому разі довше і дорожче, ніж на початкових стадіях хвороби. Тому важливо не відкладати візит до стоматолога.
Карієс у дорослих і дітей: лікування сучасними методами
Певно, не знайдеться такої людини, якій би не була знайома стандартна процедура лікування карієсу. Однак часи змінюються, і методів боротьби з цим захворюванням значно побільшало. Наприклад, зараз популярною є обробка каріозних порожнин не сумнозвісною бормашинкою, а за допомогою лазера, що дає змогу видаляти уражені ділянки більш точно, зберігаючи якомога більше здорових тканин зубів.
Зазвичай лікувальний процес починається з постановки діагнозу і визначення ступеня тяжкості захворювання. Далі стоматолог-терапевт знеболює ділянку, де є уражений зуб чи зуби, і видаляє тим чи іншим способом каріозні порожнини. Потім йде обробка антисептичними засобами й ретельне сушіння обробленої ділянки, після чого лікар застосовує сучасні міцні композитні пломбувальні матеріали, які закривають порожнину. На завершення пломба шліфується та полірується, аби пацієнт не відчував жодного дискомфорту під час стискання зубів, жування тощо.
Хірургічні методи лікування карієсу
Якщо є ускладнений карієс, лікування відбувається трохи інакше, адже може бути необхідне хірургічне втручання. Наприклад, якщо зуб сильно пошкоджений і його неможливо відновити за допомогою пломбування, лікар може прийняти рішення про видалення. Також можуть бути застосовані імплантати або мостоподібні протези для відновлення зубного ряду.
Такі втручання виконуються одномоментно із лікуванням каріозних порожнин, а можуть бути перенесені й на інший сеанс. Оптимальний варіант підбирає стоматолог з урахуванням індивідуальних особливостей у конкретному випадку.
Лікування карієсу: ціна у клініці EVOLUTION розумна, а результат — тривалий
Лікарі стоматологічної клініки EVOLUTION мають значний досвід діагностики та лікування карієсу навіть у найскладніших ситуаціях. Завдяки передовим технологіям та високоякісним матеріалам пацієнти можуть бути впевнені у високому рівні лікування та довготривалих результатах. Клініка пропонує розумні ціни на послуги, індивідуальний підхід і комфортні умови, щоби кожен пацієнт почувався впевнено та захищено.
Профілактика та своєчасне лікування допоможуть зберегти здоров'я зубів та уникнути розвитку ускладнень, які можуть призвести до втрати зубів та інших серйозних проблем.
- АДРЕСА: м.Київ, вул. Освіти 14
- ТЕЛЕФОН: +38 (050) 296-45-66
- ГРАФІК РОБОТИ: Пн-Пт 09:00 - 19:00
Сб 10:00 - 18:00
Нд вихідний