Поверхневий карієс

Поверхневий карієс проявляється як початкове руйнування зубної емалі внаслідок дії органічних кислот, що утворюються в результаті життєдіяльності патогенної мікрофлори ротової порожнини. Бактерії використовують для харчування залишки їжі, які осідають на зубній поверхні після їди. Якщо вчасно не розпочати лікування, поверхневе ураження може прогресувати й призвести до більш серйозних стадій захворювання.
service-media

Поверхневий карієс: причини та розвиток захворювання

Основною причиною виникнення карієсу є наліт на емалі зубів, де накопичуються бактерії. Після приймання їжі бактерії виділяють кислоти, що починають руйнувати поверхню зуба. Недостатня гігієна ротової порожнини та надмірне вживання солодощів підвищують ризик розвитку каріозних уражень.

Поверхневий карієс може розвиватися повільно або швидко, залежно від багатьох чинників, як-от генетична схильність, якість догляду за зубами та звичний раціон. Наприклад, вживання солодких або кислих продуктів, часте споживання газованих напоїв або сухість ротової порожнини можуть прискорити процес руйнування емалі.

У цьому разі може виникнути гострий початковий карієс, що вирізняється швидким перебігом. Якщо ж руйнування дентальних тканин відбувається поступово, то говорять про хронічний варіант захворювання.

Які поширені симптоми має поверхневий карієс?

На початковій стадії каріозні ушкодження не завжди помітні й майже ніколи не спричиняють больових відчуттів. Першими візуальними ознаками можуть бути незначні білі або темні плями на емалі. Також іноді пацієнти можуть відчувати незначну підвищену чутливість до гарячих або холодних напоїв, а ще до солодкої їжі.

Крім того, симптоми, що має гострий поверхневий карієс або ж його хронічний варіант, охоплюють кілька ознак, які може розпізнати тільки лікар:

  • наявність матових плям переважно у фісурах бічних зубів, на пришийкових ділянках;
  • наявність ділянок емалі, що втратили блиск, стали шорсткуватими;
  • виявлення під час зондування шорсткості, незначної податливості чи болючості емалі в зоні плями.

Оскільки симптоматика захворювання слабко виражена, найчастіше лікування поверхневого карієсу розпочинається тільки тоді, коли каріозні порожнини вже значно збільшуються в розмірах і з’являються больові відчуття. Щоб уникнути такого розвитку подій, варто регулярно відвідувати стоматолога з профілактичною метою.

Поверхневий карієс: на що звернути увагу?

Каріозна хвороба поділяється на кілька стадій, і поверхневий карієс є однією з її початкових форм. Зазвичай виявити таку стадію до переходу ураження в більш глибокі шари складно, але все ж можливо.

Водночас на цьому етапі хвороби для лікування можна обійтися мінімально травматичними методами, і важливо якомога раніше звернутися по допомогу, поки захворювання не вразило більш глибокі тканини постраждалого зуба чи зубів.

Наприклад, якщо відкласти лікування, то може розвинутися середній карієс, коли вражається дентин. Каріозні порожнини глибшають і збільшуються, з’являються больові відчуття, які вже можуть бути досить інтенсивними, реакція на холодне, гаряче, солодке і кисле посилюється.

Якщо і в цьому випадку не звернутися до стоматолога, то руйнування доходить до пульпи, що може викликати сильний біль та серйозні ускладнення — пульпіт, періодонтит. Надалі без належного лікування можна повністю втратити один чи декілька зубів.

Лікування поверхневого карієсу

Лікування проводиться, зазвичай, без болю і передбачає мінімальне втручання. На початкових стадіях зуб може бути підданий ремінералізації – процедурі, яка допомагає відновити емаль за допомогою спеціальних гелів або паст, що містять фтор або кальцій.

Крім того, може бути призначена професійна апаратна чистка порожнини рота, герметизація фісур жувальних зубів, електрофорез препаратів кальцію і фтору. Також лікар може порекомендувати дотримуватися дієти з низьким вмістом легких вуглеводів, а ще може допомогти підібрати оптимальні засоби для домашнього догляду за ротовою порожниною.

Якщо поверхневий карієс вже спричинив пошкодження емалі, стоматолог очищує уражену ділянку та заповнює її композитним пломбувальним матеріалом, що підбирається під колір зуба. Сучасні методи дають змогу використовувати лазер для очищення порожнин замість традиційних інструментів, що мінімізує ризик пошкодження здорових тканин.

Як попередити поверхневий карієс? Профілактичні заходи

Запобігти захворюванню можна, дотримуючись кількох основних правил гігієни ротової порожнини. Перш за все рекомендовано ретельно чистити зуби двічі на день, користуватися зубною ниткою й ополіскувачем для рота. Варто звернути особливу увагу на якість виконання очищувальних рухів, адже для дієвої профілактики необхідно чистити зуби не менше 2-3 хвилин, приділяючи увагу усім поверхням. До того ж необхідно правильно обрати зубну щітку і пасту: щітка має бути не надто жорсткою, а паста має бути збагачена фтором і кальцієм.

Зменшення споживання солодощів та газованих напоїв також сприяє зниженню ризику розвитку каріозних уражень емалі. Стоматологи рекомендують обмежити споживання цукру приблизно до 30 г на день, щоби знизити ризик утворення кислот, які руйнують зуби.

З профілактичною метою ще варто відвідувати стоматолога щонайменше двічі на рік для професійного чищення зубів і раннього виявлення будь-яких проблем.

Лікування початкового карієсу у сучасній стоматології EVOLUTION

Клініка EVOLUTION у м. Київ пропонує сучасне стоматологічне лікування за допомогою новітніх технологій і матеріалів. Наші спеціалісти мають великий досвід у боротьбі з поверхневим карієсом навіть у складних випадках і допоможуть зберегти здоров'я ваших зубів.

Записатися на консультацію до нас можна прямо зараз, і ми разом підберемо найбільш зручний для вас час візиту. Під час візиту лікар вислухає ваші скарги, проведе ретельний огляд і необхідні інструментальні дослідження, щоби скласти оптимальний план лікувальних заходів і допомогти вам насолоджуватися красивою усмішкою.

  • soc
  • soc
  • soc